Jak se píše diplomka pod veřejným dohledem?

Tematické okruhy

Zprávu o zajímavém pokusu studenta a studentky Masarykovy univerzity v Brně zveřejnil server online.muni.cz.

Pavel Šíma a Soňa Príborská pracují podobně jako řada dalších studentů na svých diplomových pracích.  Kromě konzultací s vedoucím se však o svůj pokrok dělit s celým světem. Studenti, kteří se rozhodli semestr dřiny pojmout jinak. Pomohly jim biče, které si na sebe upletli?

Pavel Šíma začal psát diplomku pod dohledem, aby na sebe vytvořil tlak, chtěl tím ale také vyzvat k otevřenějšímu přístupu k vědeckému bádání. „Kromě tlaku na vlastní osobu měl být projekt výzvou ke změně paradigmatu ve vědě," vysvětluje Šíma. „Vědecké práce klasicky vznikají izolací výzkumného týmu, hypotézy se kolikrát stanovují až podle výsledků a ke zdrojovým datům je zamezený přístup," usuzuje Šíma.

Pavel Šíma píše svou práci v Google dokumentu. Její průběžné verze jsou tak dostupné všem zájemcům. Jeho spolužačka z univerzitz, Soňa Príborská, píše zase každý večer příspěvek na blog wirelessborder.com/blog, kde shrnuje svůj posun a přidává k němu obohacující poznatek.

Více si o motivacích i zkušenostech obou studentů můžete přečíst zde.

Věda a veřejnost

Věda a veřejnost mohou spolupracovat různými způsoby. Rozšířenou formou jsou informační aktivity výzkumných institucí určené široké veřejnosti. V posledních letech se poměrně rychle rozvíjí také oblast spolupráce vědců a firem. Existuje však i řada dalších možností – výzkum, zabývající se řešením problémů konkrétních lidí, vědecké kavárny, občanské poroty,...  

Podpora pro Váš projekt

Rozhodli jste se realizovat svůj studentský výzkum ve spolupráci s neziskovou organizací či neformální skupinou veřejnosti? Zkuste na svou činnost získat malý výzkumný grant od portálu Věda v akci! Žádosti o grant ve výši 5.000 korun je možné zasílat průběžně na adresu info@vedavakci.cz. Více informací zde.

Doporučujeme

 Inovace pro společnost. Najděte a sdílejte s ostatními nápady, nástroje a postupy, kterými můžete zlepšit to, na čem Vám záleží.
 Science Café – neformální diskuse o vědě. Navštivte některou z diskusí o důležitých otázkách mezi vědou a společností, které se konají pravidelně v řadě měst.
V letech 2011 až 2014 bylo podpořeno z projektu OP VK CZ.1.07/2.4.00/17.0130 - Mezioborová síť udržitelného rozvoje
AUTOŘI