Nabídka výzkumných témat

Tematické okruhy

kontaktovat
autora
Tematické okruhy: přírodní vědy, lékařské vědy
Instituce: Parazitologický ústav AV ČR
Publikoval: RNDr. Roman Kuchta, PhD.
Typ: nerozlišeno
Datum vložení: 23. 01. 2013
Relevantní do: 01. 05. 2016
Klíčová slova: tasemnice, Cestoda, biologie

Diphyllobothriidní tasemnice u člověka a jiných obratlobvů

Zástupci nově ustanoveného řádu Diphyllobothriidea jsou unikátní skupinou tasemnic s širokým hostitelským spektrem, které zahrnuje všechny skupiny tetrapodů s téměř celosvětovým rozšířením ve sladkých vodách, mořích a také na souši. Řád Diphyllobothriidea zahrnuje významné cizopasníky člověka a larvy některých zástupců slouží jako významné modely pro studium parazito-hostitelských vztahů. Zástupci skupiny mohou hrát klíčovou roli v pochopení evoluční historie tasemnic a mohou tak představovat vhodnou modelovou skupinu k odhalení adaptací tasemnic nezbytných k úspěšné kolonizaci odlišných skupin obratlovců a sladkovodního, mořského i suchozemského prostředí. Navrhovaný projekt bude zaměřen na možný scénář kolonizace odlišných skupin obratlovců (od ryb po savce) z vodního (moře a sladké vody) do suchozemského prostředí u tasemnic za použití diphyllobothriidů jako modelové skupiny. Závěrečným výstupem projetu bude monografie o řádu Diphyllobothriidea, jejich evoluci, diverzně a hostitelsko-parazitárních vztazích.

Reagovat

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Pokud jste již zaregistrován/a, přihlašte se prosím.


Věda a veřejnost

Věda a veřejnost mohou spolupracovat různými způsoby. Rozšířenou formou jsou informační aktivity výzkumných institucí určené široké veřejnosti. V posledních letech se poměrně rychle rozvíjí také oblast spolupráce vědců a firem. Existuje však i řada dalších možností – výzkum, zabývající se řešením problémů konkrétních lidí, vědecké kavárny, občanské poroty,...  

Podpora pro Váš projekt

Rozhodli jste se realizovat svůj studentský výzkum ve spolupráci s neziskovou organizací či neformální skupinou veřejnosti? Zkuste na svou činnost získat malý výzkumný grant od portálu Věda v akci! Žádosti o grant ve výši 5.000 korun je možné zasílat průběžně na adresu info@vedavakci.cz. Více informací zde.

Doporučujeme

 Inovace pro společnost. Najděte a sdílejte s ostatními nápady, nástroje a postupy, kterými můžete zlepšit to, na čem Vám záleží.
 Science Café – neformální diskuse o vědě. Navštivte některou z diskusí o důležitých otázkách mezi vědou a společností, které se konají pravidelně v řadě měst.
V letech 2011 až 2014 bylo podpořeno z projektu OP VK CZ.1.07/2.4.00/17.0130 - Mezioborová síť udržitelného rozvoje
AUTOŘI